Teoretycznie, jeżdżąc po polskich drogach powinieneś znać znaki drogowe, które ograniczają prędkość na naszych drogach. I na pewno je znasz. Jednak zawsze warto sprawdzić, czy wiedza jest pełna.
Wiedza o dopuszczalnych w Polsce prędkościach a drodze stanowić powinna elementarną i podstawową wiedzę kierowcy. Tymczasem nagminnie łamiemy prawo, przekraczając prędkość tam, gdzie znaki drogowe stanowią inaczej. Równocześnie, zestawione razem znaki zmieniają dopuszczalne prędkości, zarówno w dół jak i w górę.
Myślałeś kiedyś o tym, że nie na każdej drodze poza obszarem zabudowanym możesz poruszać się z prędkością 90 km/h, a także, że nie zawsze w obszarze zabudowanym obowiązuje prędkość 50 km/h. A czy wiesz, z jaką prędkością jedziesz przez miejscowość, której odcinek drogowy nie jest ograniczony białą tablicą informacyjną, a tylko zieloną? To ważne rzeczy z punktu widzenia kierowcy jadącego przez kraj.
Patrz na znaki drogowe
Znaki drogowe są po to, aby na nie patrzeć i właściwie je odczytywać. Zawsze powinieneś zwracać uwagę na to, czy znak dotyczy ciebie, jadącego osobówką czy busem do 3.5 tony, czy auta ciężarowego. Kodeks Drogowy obowiązuje cię również do jazdy z prędkością, która nie utrudnia jazdy innym uczestnikom ruchu. Oznacza to, że jeśli jedziesz wolniej, niż wskazują znaki i ograniczenia, to wcale nie jedziesz bardziej bezpiecznie, ale też nie jedziesz zgodnie z prawem. Wyjątkiem jest sytuacja, w której holujesz inne auto, jedziesz z przyczepką, lub twoje auto porusza się na przykład w trybie awaryjnym i musisz zjechać nim do serwisu. W takim jednak przypadku przypominamy o prawidłowym oznaczeniu auta.
Znaki drogowe regulujące dopuszczalna prędkość
Znaki drogowe regulują ograniczenia prędkości, tak samo jak zasady ogólne. Obowiązują one wszystkich kierowców. Wszyscy wiedzą, że znak B-33, który ogranicza dopuszczalną prędkość, oznacza, że tej prędkości absolutnie nie wolno przekroczyć. Jednak nazwa znaku, “ograniczenie prędkości” może być nieco myląca, ponieważ sugeruje, że na odcinku drogi, na którym prędkość ogranicza znak, dopuszczalna prędkość mogłaby być wyższa. Jeśli znak ograniczający prędkość do 40 km/h zestawimy razem z tablicą D-42 “obszar zabudowany”, to wówczas, na całym obszarze zabudowanym prędkość będzie ograniczona do 40 km/h, a nie, jak standardowo, do 50 km/h.
Jako kierowca, który być może ma do przejechania całą Polskę, od Tatr do Koszalina, czy Szczecina, powinien pamiętać, że na obszarze zabudowanym dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h, a w godzinach między 23.00 a 5.00 podniesiona jest do 60km/h, o ile inne znaki nie nakazują inaczej. Znak ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym, pozwala podnieść dopuszczalną prędkość do większej wartości, jeśli pozwalają na to warunki.
Znaki drogowe i tablice informacyjne określające prędkość
Ograniczenia prędkości oraz dopuszczalne prędkości przedstawiają również znaki i tablice informacyjne. Wiedza ta wynikać powinna z przepisów ogólnych. DO znaków tych należą:
- znak drogowy D-7 “droga ekspresowa” do 120 km/h
- znak drogowy D-9 “autostrada” do 140 km/h
- znak D-40 “strefa zamieszkania” do 20 km/h
- znak B-43 “strefa ograniczonej prędkości” – do wskazania znaku
- Znak, określający koniec drogi lub strefy, odwołuje również ograniczenia prędkości narzucone przez wyżej wymienione znaki.
Znaki drogowe a ograniczenia prędkości wynikające z zasad ogólnych
Najczęściej na drogach poza obszarem zabudowanym można poruszać się z prędkością 90 km/h. Do takiej informacji nie trzeba ustawiać żadnego znaku drogowego. Natomiast na drogach dwujezdniowych przynajmniej dwóch pasach ruchu dla każdego kierunku jazdy, dopuszczalna prędkość wynosi 100 km/h. Na drodze ekspresowej, jednojezdniowej z kolei, limit wynosi 100 km/h, a nie 120 km/h. Nie zawsze na dachach stosuje się odpowiednie oznaczenia, informujące o zmianie limitów prędkości.
Ograniczenia prędkości odwołują odpowiednie znaki drogowe lub skrzyżowania, ale w tym drugim przypadku nie każde skrzyżowanie ma prawo do odwołania ograniczenia prędkości, a także, żę nie każde skrzyżowanie jest nim w świetle obowiązujących przepisów.
Znaki drogowe na parkingach i drogach osiedlowych
Znaki drogowe na parkingach czy drogach osiedlowych stanowią bardziej informację o prędkościach zalecanych w danym miejscu przez zarządcę parkingu lub drogi osiedlowej. Jeśli jednak znak podobny do B-33 postawiony jest razem z tablicą “strefa ruchu”, to widniejąca na nim prędkość staje się wiążąca dla kierowcy.
Dodaj komentarz